Pravidla 12.ročníku závodu Noční můry

Pravidla se mohou do startu doplňovat, upřesňovat a měnit.

Start (kdy a kde)

Pátek 8.4.2022 21:00,
Penzion Stará pošta v Bečově (mapa)

Cíl

Sobota 9.4.2022 ???,
Hotel a camp Vítkova hora - Vítkův vrch (mapa)

Kontrolní body

V zatím blíže nespecifikovaném počtu budou kontrolní body rozmístěny v závodním prostoru. Na kontrolních bodech se budou hledat žetony schované většinou někde pod kamenem, ve skalní rýze nebo podobně... podle popisu dohledávky (vypadajícího nějak takhle). Část kontrolních bodů bude zveřejněna nejpozději ve startovní hospodě (budou rozdávány mapy s popisy dohledávek), některé budou tajné. K tajným kontrolním bodům se závodníci dopracují teprve přes popisy/indicie nalezené na zveřejněných kontrolních bodech. Kontrolní body nejsou v terénu nijak výrazně označeny (např.orienťáckými lampiony). Závodník, který nedonese do cíle všechny žetony, nebude diskvalifikován, pouze se na výsledkové listině zařadí za závodníky s větším počtem nalezených žetonů (druhým kriteriem pro určení pořadí je samozřejmě čas dosažení cíle).

Mapy

Spolu s popisem kontrol dostane na startu mapu závodního prostoru každý účastník (dvě do páru) i s vytištěnými kontrolními body (jen těmi veřejnými:). Jedná se o speciálku přímo pro Noční můry. V rámci možností bude mapa aktualizovaná minimálně v okolí kontrol.

Mapa je turistická ShocArt - měřítko 1:50000, rozměr A3, voděodolný papír Pretex.

Ve startovní hospodě na prezentaci cca.2 hod.před startem dostanete mapy s popisy dohledávek proti podpisu reverzu (že je to vlasně váš soukromý výlet, který podnikáte na vlastní nebezpečí a že pořadatel za nic nemůže).

S rozdáním závodních map začíná embargo na jakékoli jiné mapy, čili použít můžete právě jen tu mapu obdrženou na prezentaci.

Kategorie

 • Běžci
 • Běžkyně
 • Běžecké páry
 • Chodci
 • Chodkyně
 • Chodecké páry

V běžeckých kategoriích styl volný (v rámci pohybu vlastní silou), v chodeckých kategoriích je přirozeně zakázáno běhat. Volba kategorie je plně na volbě závodníka. Dodržování tohoto pravidla se samozřejmě nedá nijak kontrolovat a bude plně v rámci fair play, ale nepředpokládám, že by se našel nějaký vykuk mezi chodci, který by si k ránu chtěl třeba popoběhnout posledních 8 km...

Primárně se jedná o závod jednotlivců - s výjimkou párových kategorií, vyhlášených na podporu dívek a žen, které by se samy v noci do lesa neodhodlaly (a najdou k sobě pánské dobrovolné strážce). Jedná se tedy o páry smíšené. Pokud by se našly páry čistě dívčí, i ty se mohou v této kategorii zúčastnit; budou vyhodnoceny v rámci ostatních párů.

Preferováni a více ceněni jsou borci a zejména borkyně (i páry), kteří trasu absolvují samostatně. Grupování na trase se nedá zakázat a hlavně fyzicky zkontrolovat (vzhledem k počtu lidí se vám běžně stane, že na kontrole doženete nějaké tápající nešťastníky a dál pak vyrážíte společně). Nicméně vřele všem doporučuji snažit se pohybovat ponejvíc samostatně, protože zážitek osamoceného dobrodruha má mnohem větší grády! Kromě toho pokecat si pak můžete co hrdlo ráčí v cílové hospodě.

Časový harmonogram

 • Pátek 17:30 - doporučený čas pro příjezd do cíle. Převlečení do závodního, poslední doplnění/odlehčení zavazadel na závod, nástup do autobusu
 • Pátek 18:00 a 19:00 odjezd autobusu na start, cesta trvající cca.20 min. Prezentace s předáním mapy a podpisem reversu. V klidu povečeřet, posbírat všechny informace, nastudovat mapu (některé informace zveřejníme až tam), nasát atmosféru, pozdravit soupeře, připravit výstroj..nakonec toho bude dost.
 • Pátek 20:30 - proslov a pokyny pořadatele
 • Pátek 20:40 - roztáčení startovních piv
 • Pátek 21:00 - hromadný start běžců zahájen startovním pivem
 • Pátek 21:15 - hromadný start chodců zahájen startovním pivem
 • Sobota ráno - někdy brzy ráno (za svítání?) očekáván vítěz v cíli, postupné přibíhání běžců, první dojmy, sprchy, spánek...
 • Sobota dopoledne - postupné docházení chodců, první dojmy, sprchy, spánek...
 • Sobota 18:00 - vyhlášení vítězů, diskuze, promítání postupů, oslava přežití, jídlo, pivo, víno, ženy, zpěv... :-)
 • Sobotní noc - nakonec asi spánek
 • Neděle ráno - snídaně a rozvolněný konec akce

Doporučená výbava

Čelovka (s vyzkoušenou zásobou baterií), buzola, dostatek jídla a pití (těch otevřených hospod moc nebude), spacák (kromě chodců, kteří mohou absolvovat spánek plánovaný, doporučuji i pro běžce z hlediska bezpečnosti - představte si sami sebe třeba se zlomenou nohou uprostřed tmy na místě bez signálu), patřičné oblečení, vhodná a vyzkoušená obuv...

Zakázaná výbava

Jakékoli dopravní prostředky a sportovní výzbroj (kolo, in-line brusle..) s výjimkou holí pro chůzi/běh.

Mobilní telefony jsou povoleny pouze jako prostředek k přivolání pomoci v případě nouze, v žádném případě nesmí sloužit k předávání informací o trati mezi závodníky.

GPS: Jakékoli přístroje umožňující navigaci jsou zakázany. K logování trasy je GPSka povolena (naopak žádoucí), avšak bez použití navigačních funkcí, nejlépe pohřbít hluboko v batohu a během závodu na ní zapomenout. Sejde-li se GPS logovátek více, promítneme si postupy večer po vyhlášení (např.nějak takhle).

Ceny

Žádné nečekejte (případní sponzoři vítáni:), zato však doufám oceníte uměleckou hodnotu originálních medailí od Zuzany Motlíkové, které získají v dámských a párových kategoriích první tři a v pánských kategoriích dokonce čtyři nejlepší. Těm ostatním zůstanou jako památka na noční útrapy aspoň žetony nalezené v lese, které předpokládám taky nebudou k zahození.

Přihlášky a startovné

Startovné činí 400 Kč. Spolu s dalšími případnými atributy navolenými v přihlášce jej prosím zaplaťte na účet 670100-2200426064/6210. Celkovou částku k zaplacení a přidělený variabilní symbol se dozvíte po odeslání přihlašovacího formuláře, v případě vyplnění adresy vám přijde i mailem.

Startovné kromě pokrytí všech organizačních nákladů zahrnuje i startovní pivo, abychom minimalizovali časové prostoje a zmatky s jeho placením.

Další volitelné možnosti v přihlášce:

 • Večeře ve startovní hospodě: menu za 120,-, konkrétně vývar s nudlemi (samostatně 40,-) a/nebo hovězí guláš s knedlíkem (110,-) a/nebo těstovinový salát s kuřecím masem (110,-)
 • Na občerstvovací kontrole točené pivo (40,-)
 • V cíli: ubytování ve vytápěných chatkách v Camp Vary na Vítkově vrchu, případně přímo v hotelu Vítkova hora (opět platí, že můžete spát už od soboty od rána, takže vlastně dvě vyspání:). Cena ubytování v chatkách je 300 Kč za os./noc + 35 Kč poplatek z pobytu bez snídaně. Noc v hotelu stojí 990 Kč za os./noc + 35 Kč poplatek z pobytu se snídaní. Snídani můžete dokoupit na místě za 200 Kč. Abychom si ušetřili složité mailování (a mně vymýšlení) kdo kde a s kým, budete mít po odeslání přihlášky možnost se sami zapsat do speciální samoobslužné tabulky na pokoj který si vyberete (a bude ještě volný). Proto se prosím domluvte předem, s kým budete chtít sdílet pokoj. Pokoje jsou dvou- až čtyř-lůžkové, chatky jsou vytápěné, s vlastním soc.zařízením.

V ceně startovného (400,- Kč) je kromě pokrytí všech organizačních nákladů, map, žetonů a medailí i startovní pivo a osvědčená společná páteční doprava busem z cíle na start.

Ubytování

Objekt cílové hospody je zároveň ubytovacím zařízením, kde se po závodě vysprchujete, (v sobotu přes den) vyspíte, proběhne zde vyhlášení výsledků s večerním veselím a následuje volitelný nocleh ze soboty na neděli.

Cílem bude letos Hotel a camp Vítkova hora - Vítkův vrch (mapa)

Ceny ubytování v předchzím odstavci.

Doprava osob/aut/věcí mezi startem a cílem

Primární místo srazu před závodem je cíl, kde závodníci ponechají svá auta a zavazadla (s věcmi na převlečení a ubytování po závodu), nejlépe v pokojích, kde se předtím ubytují (nebo v autech ti co si neobjednali ubytování ze soboty na neděli).

Busem budou závodníci převezeni do startovní hospody již v závodním, příp.s minimálním zavazadlem, které na startu předají k přepravě zpět do cíle. Jedná se o autobus pro 50 lidí, takže jsou v plánu dvě otočky následovně:

 • pátek 18:00 - odjezd první skupiny z cíle na start
 • pátek 19:00 - odjezd druhé skupiny z cíle na start

Případní nešťastníci, kteří budou rádi, že se v pátek stihnou dopravit rovnou na start, si budou muset v sobotu v cíli najít někoho, kdo je pro auto na start odveze individuálně. V tomto ohledu pořadatelé nic neslibují (budeme mít v sobotu jiné starosti).

Případná příruční zavazadla s věcmi, které s sebou neponesete během závodu, určená pro přepravu ze startu do cíle, budeme přepravovat osobním vozem, takže prosíme, aby byla co nejmenší.

Pravidlo Pro příště

Pokud to okolnosti dovolí, bude následující ročník Nočních můr startovat v místě aktuálního cíle. V případě vyhoření nebo krachu (aktuální cílové -> nové) startovní hospody bude nalezena jiná startovní hospoda pokud možno co nejblíže té původní.

Zlaté můří pravidlo

Vítěz hlavní kategorie má právo stavět trať v následujícím ročníku (taky bych si to rád s vámi zaběhnul). Pokud se ho vzdá (např.to má z domovské Ukrajiny na místo startu moc daleko:), má toto právo kdokoli ze startovního pole. Ale nebojte se, kdyby se žádný nadšenec nenašel, zase pro vás rád nějakou vypečenou trať vymyslím, je to taky celkem zábava :).